default logo

YEKTA GERALİ

Yekta_Gerali_web

YEKTA GERALİ

22 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İş hayatına Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nda başlamıştır. 11 Yıl İş Bankasının çeşitli kademelerinde çalışmış olan Gerali, bu süreçte şubecilik deneyiminin yanı sıra, “Muhasebe”, “Sigortacılık”, “Konuşma Sanatı”, “Krediler”, “Eğitimcilerin Eğitimi” gibi eğitimleri almış ve aynı zamanda George Town Üniversitesi lisans programına katılmıştır.

İş Bankasındaki çalışma sürecinde Bankacılığın yanı sıra Bankanın Eğitim Müdürlüğünde “Muhasebe ve Uygulamaları” konusunda eğitimcilik yapmış olan Gerali’nin aynı adla kitabı yayınlanmıştır.

1986 Yılında Mali Kontrol ve Planlama Müdürü olarak Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası’na (Interbank) geçmiştir. Alınan Proje Eğitimlerinden sonra, bankanın gelişiminde çok önemli rol oynayan “Banka altyapısının yeniden yapılması projesi” içinde yer almıştır. Bu proje de organizasyon karlılık, verimlilik ölçülmesi takip edilmesi, arttırılması ve raporlanmasına yönelik çeşitli projeler geliştirilmiş ve hayata geçirilmiştir.

1988 Yılında Pamukbank’a Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak transfer olmuştur. 8 yıl boyunca üstlendiği bu görev sırasında: Bütçe Planlama Departmanında Banka iç fiyatlama sistemi kurmuş, kar merkezleri anlayışını ve bunun takip sistemini bankaya getirmiş, MIS raporlama sistemini oluşturmuştur. Mali Kontrol Departmanında Şube ve Müşteri Verimlilik Analizlerini oluşturmuş, yerinde ve uzaktan kontrol sistemlerini kurdurmuştur. Gerali’nin döneminde, İnşaat Emlak Departmanında Bankanın yeni gelişen hizmet yelpazesine ve kalitesine uygun tüm şubelerin dekorasyon çalışmaları etkin ve bilimsel yöntemlerle çok kısa sürede ve düşük maliyetlerle yapılmıştır. Bu süreçte ayrıca, “Etkin Yöneticilik”, “Ekip Çalışması”, “Kalite ve Stratejik Planlama” konularında eğitimlere katılmıştır. Bankanın Sosyal Aktiviteler Komitesi ve Pamukspor Kültür ve Spor Merkezi’nin ve alt yapısının kurulması ve geliştirilmesi süreçlerinde Yönetim Kurulu üyeliği, Pamukbank Emekli Sandığı Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

1996 yılında Garanti Bankasına, gelişen organizasyonların ihtiyacı olan Mali İzleme kavram ve sistemini kurmak amacıyla transfer olmuştur. Bu oluşum başarıyla sonuçlandırıldıktan sonra, yine çağdaş organizasyonlarda verimliliğin en üst noktası olan Garanti Bankası Operasyon Merkezinin kurulması ve hayata geçirilmesini üstlenmiştir. Aynı süreçte Dynargie İnsan Yönetimi konusunda eğitim almıştır.

Buradaki misyonunu tamamladıktan sonra yine Doğuş Grubunun Türkiye’nin 2. Büyük Zincir marketi olan Tansaş’ı satın almasıyla Tansaş’a geçen Gerali burada da, büyüme ve gelişmeden sorumlu Grup başkanı olarak dünyada örneği zor bulunacak bir atılım ve büyüme misyonunu 130 yeni mağaza açarak gerçekleştirmiş. Reel sektör deneyimini de edinmiş olan Gerali, 2001 yılında Tansaş’tan ayrılana kadar Mali ve İdari İşler ile Teknik satın almadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır.

2001 yılında, Kâr Enstitüsü Danışmanlık Firmasını kurmuş, bu tarihten itibaren Kurucu – Başdanışman olarak birçok firmaya danışmanlık yapmış ve yapmakta ve performanslarında ölçülebilir artışlar sağlamış ve sağlamaktadır.