default logo

BÜLENT ŞENVER

Bulent_Senver_Web

BÜLENT ŞENVER

  “Duayen Bankacı” Bülent Şenver, uluslararası bir bağımsız dış denetim şirketinde onbir yıl görev yaptıktan sonra bankacılık hayatına atıldı. Türk bankacılık sistemi için Merkez Bankası tarafından yaptırılan  tekdüzen hesap planı, yönetim raporlama sistemi ve uzaktan gözetim sistemi ve erken uyarı sistemi gibi uygulamaların proje başkanlığı görevini üstlendi.

Yirmi beş adet Türk bankasının bağımsız dış denetiminde görev aldıktan sonra Şenver, çeşitli bankalarda sırasıyla önce Genel Müdür Yardımcısı, sonra Genel Müdür ve daha sonra da Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

Bülent Şenver, Türk bankacılık sisteminde bir çok ilk uygulamaya imzasını atmış finans camiasının önemli isimlerinden biridir.

Türkiye’de ilk  “Resimli Kredi Kartı” uygulaması, “ALO24 Telefon Bankacılığı”, “Varlığa Dayalı Menkul Kıymet” ihracı, dört büyük futbol kulübü için “Taraftar Kartları”, kartla karpuz alma dönemini başlatan ilk “Migros Kart”, “Günübirlik Kredi”, “Telefondan Milli Piyango” bilet satınalma uygulaması, “Avrupara Mevduat”, “Dünyapara Mevduat”  gibi bir çok yeni ürün ve hizmeti yaratıp Türk halkına sunan Şenver üç kez de  “Yılın Bankacısı” seçilmiştir.

Bülent Şenver, beş yıl boyunca Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı, Amerikan Ticaret Odaları Avrupa Konseyi (ECACC) Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Komitesi Üyesi ve aynı dönemde ECACC Hazine Başkanı olarak da görev yapmıştır.

Şenver, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyeliği sırasında TÜSİAD Bankacılık Komisyonu, TÜSİAD Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu, Parlemento İşleri Komisyonu, Dış İşler Komisyonu ve Bankacılık Komisyonu  üyesi olarak görev yapmıştır.

“Kurumsal Yönetişim”, “Stratejik Planlama”, “Risk Yönetimi”, “Finans Yönetimi” ve “Etik Liderlik” konularında şirket sahiplerine ve üst yönetimlerine “Koçluk ve Danışmanlık” hizmetleri veren Şenver, çeşitli üniversitelerde de “Bankacılık” konularında dersler vermektedir.

“Türkiye Etik Değerler Merkezi”, “Herkese Kitap Vakfı” ve “Türklider Merkezi”’nin kurucusu olan Bülent Şenver, “Banka Bilançoları Nasıl Analiz Edilir”, “Kulağınıza Küpe Olsun”, “Gençlere Mektup” ve “Başarı Hapı Başardin” isimli kitapların da yazarıdır.

Şenver, evli ve iki çocuk babasıdır.