default logo

CEM KOZLU

Cem_Kozlu_Web

Dr. Cem Kozlu, Türk Siyasetçi.
Orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de, lisans öğrenimini Denison Üniversitesi’nde, yüksek lisans öğrenimini (MBA) Stanford Üniversitesi’nde ve doktora öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır.
Amerika Birleşik Devletleri, Ohio’da National Cash Register Co. Pazarlama Uzmanı olarak başladığı kariyerine İsviçre Cenevre’de Procter&Gamble Pazarlama Müdürlüğü, Komili Pazarlama ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü ve Komili Holding İcra Direktörlüğü görevleri ile devam etti.
1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1990’da Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1991-1995 döneminde Anavatan Partisi milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürdü. 1996 yılından bu yana Coca-Cola şirketinde farklı görevlerde bulunan Dr. Kozlu, en son Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu’na Başkanlık yaparak, Coca-Cola’nin tepe yöneticilerinden biri oldu.
Kozlu’nun “Uluslararası Pazarlama”, “Türkiye Mucizesi için Vizyon Arayışları ve Asya Modelleri”, “Kurumsal Kültür”, “Sogo-Şoşa” (Dışa Açılmada Bir Japon Dersi), “Öfke’den Çözüm’e”, “Bulutların Üstüne Tırmanırken”, Liderin Takım Çantası”, “Avrupa’ya Hayır Diyebilen Türkiye” adlı eserleri bulunmaktadır. Çok sayıda makaleleri de bulunan Kozlu günlük gazetelerde köşe yazıları ile de yer aldı.
Dr. Kozlu, Noktacom Medya İnternet Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, CCBCSA (Coca-Cola Bottling Company of Saudi Arabia)şirketinde yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Istanbul merkezli TAV Havalimanları Holding A.Ş., Coca-Cola İçecek A.Ş.; Evyap Sabun, Yağ ve Gliserin Sanayii ve Ticaret A.Ş.; Anadolu Endüstri Holding; Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.; Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., The Marmara Hotels & Residences ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da mütevelli heyeti üyesidir.